O popularite kníh svedčí aj fakt, že kniha je dodnes jedným z najobľúbenejších darčekov. Knihy radi dostávame, knihami radi obdarúvame svojich blízkych. Hoci sa s rozvojom nových technológií vyrojili skeptici, ktorí predpovedali knihám skorý koniec, zvyšujúce sa predaje kníh dokazujú skôr pravý opak.
Príbehy na dotyk
Kniha je jedinečnou kombináciou duchovného a materiálneho. Samotný obsah kníh – slová, príbehy, básne, ale aj fakty, vedomosti či ilustrácie – sú nemateriálnej povahy. Ale to nám, zdá sa, nestačí. Akoby sme mali v sebe vrodenú túžbu sa týchto príbehov či vedomostí dotknúť. Uchopiť ich a zhmotniť. Na čítanie slov by nám v dnešnej dobe bohato stačili aj elektronické čítačky. Nič proti nim, sú praktické. Lenže, ako vidno, my chceme viac. Čitateľský zážitok nám umocňuje vôňa vytlačenej knihy či pomalé až nežné listovanie stránkami. A to nehovoríme o venovaniach, ktoré im takisto dávajú zvláštne čaro.
Bibliofília a zberateľstvo
Osobitou kapitolou sú bibliofili a milovníci vzácnych exemplárov či edícií. Tí obľubujú knihy ešte viac pre ich formu, technické prevedenie či históriu ako pre samotný obsah. Kochajú sa každým detailom – od použitých materiálov, cez typografiu až po vek. Knihu chápu ako artefakt. Mnohí z nich sú zberateľmi, ale nájdu sa aj takí, čo knihy berú ako investíciu podobne ako výtvarné diela. A niet sa čo čudovať. Tie najvzácnejšie knihy majú nevyčísliteľnú hodnotu.
Knihy ako dekorácia
No a sú tu ešte aj oveľa prozaickejší milovníci kníh, pre ktorých je kniha niečo ako dekorácia. Treba uznať, že keď uložíme knihy pekne na poličky domácej knižnice či na konferenčné stoly obývačiek, celý priestor hneď nadobudne inú atmosféru. Pôsobí príjemnejšie, priateľskejšie, útulnejšie. Možno ste si všimli, že knižkami čoraz častejšie dekorujú interiér aj mnohé kaviarne. Zámerne. Jednoducho chcú, aby ste sa vďaka knihám cítili ako doma.