V oblasti fyzického zdravia je proces vyhľadania odbornej pomoci celkom jasný. Akým spôsobom však pomoc vyhľadať, ak vo svojom živote práve prechádzate osobnostnou krízou alebo by ste sa chceli lepšie naučiť zvládať stres? Pomôže vám psychoterapia alebo poradenstvo? Je medzi nimi nejaký rozdiel?
Obidve tieto metódy sa snažia o vyriešenie nejakého vnútorného problému, líšia sa však svojou formou a tiež rôznou závažnosťou riešených problémov. Psychologické poradenstvo je vhodné prevažne pre ľahšie prípady, kedy človek potrebuje poradiť s určitou situáciou a čaká od poradenstva konkrétne rady a odpovede na svoje otázky. Zatiaľ čo psychoterapia sa väčšinou zaoberá vážnejšími problémami a na rozdiel od poradenstva neprichádza psychoterapeut s hotovými odpoveďami, ale pomáha klientovi pomocou otázok a komentárov nájsť vlastné odpovede na svoje otázky. Zároveň je psychoterapia vhodným nástrojom aj pre tých, ktorý neriešia žiadny závažný problém, ale záleží im na svojom osobnostnom rozvoji.
Typické prípady pre psychologické poradenstvo/psychoterapeutické sedenia:
- Psychologické poradenstvo:
- Ťažko zvládate stresové situácie a chcete s tým niečo urobiť
- Neviete sa rozhodnúť, či odísť zo vzťahu alebo v ňom ostať
- Uvažujete o vhodnom povolaní
- Robí vám ťažkosti hovoriť o nepríjemných témach vo vašej rodine
- Psychoterapeutické sedenia
- Prechádzate si osobnostnou krízou
- Mávate zlé nálady bez objektívnych dôvodov
- Prepadajú strachy a úzkosti
- Máte pocit, že život nemá zmysel
- Máte nízke sebavedomie
- Potrebuje sa vyrovnať s minulosťou
- Ste na niečom závislí
- Máte záujem o osobnostný sebarozvoj
Rada na záver:
Ak hľadáte rýchle riešenie, odporúčame návštevu psychologickej poradne. Dobrý psychológ vám dokáže poradiť v priebehu 1-2 sedení, jeho rady sú však všeobecnejšie a konečné rozhodnutie je aj tak na vás samých.
Psychoterapeutické sedenia sú časovo náročnejšie. Váš problém nevyriešia do pár dní, ale sú transformačné a môžu vám priniesť trvalé riešenia vašich problémov.